Co robić kiedy Twoje urządzenie fiskalne wyświetla komunikat „błąd komunikacji z repozytorium” lub jego skróconą wersję „błąd kom. z rep.”? Poniżej przedstawiamy przystępną „instrukcję obsługi” jak rozwiązać ten problem.
 
Każde urządzenie fiskalne Online powinno mieć stałe połączenie internetowe z Centralnym Repozytorium Kas. Jeśli użytkownik drukarki lub kasy fiskalnej Online nie dopełni tego obowiązku, może zostać ukarany mandatem skarbowym oraz będzie zmuszony zwrócić odliczenie na zakup i ufiskalnienie kasy fiskalnej w wysokości 700 zł. Komunikat „błąd komunikacji z repozytorium” oznacza, że nasze urządzenie nie ma połączenia internetowego z CRK i w związku z tym nie przesyła obecnie danych fiskalnych.

Jak przywrócić połączenie z Centralnym Repozytorium Kas? Powinniśmy przede wszystkim ustalić czy problem z łącznością jest po naszej stronie - czy kasa lub drukarka Online jest prawidłowo podłączona do sieci internetowej i czy wszystkie urządzenia obsługujące połączenia internetowe działają prawidłowo.

Jeśli Twoje urządzenie fiskalne Online łączy się z internetem przez kabel LAN należy sprawdzić, czy kabel jest prawidłowo podłączony do routera i czy diody przy złączach LAN zarówno od strony routera jak i kasy/drukarki Online działają prawidłowo. Jeśli nie, należy poprawić połączenie lub wymienić kabel;

Jeśli Twoje urządzenie fiskalne Online łączy się z internetem poprzez WiFi należy sprawdzić działanie sieci i poprawić ewentualne problemy, na przykład z ustawieniem hasła lub nazwą sieci SSID w kasie/drukarce Online;

Jeśli Twoje urządzenie fiskalne Online łączy się z internetem poprzez kartę GSM i modem należy sprawdzić czy na karcie GSM jest opłacona transmisja danych i czy jest zasięg sieci GSM w miejscu użytkowania kasy/drukarki Online.

W przypadku kas i drukarek fiskalnych marki Novitus - aby upewnić się, że komunikacja przebiega prawidłowo, należy wejść w menu kasy lub drukarki, następnie -> Serwis -> Repozytorium -> Sprawdź połączenie. Jeśli pojawi się komunikat "Komunikacja poprawna", będzie to oznaczać, że wszystko działa prawidłowo. Należy jednak zostawić urządzenie włączone przynajmniej na ok.2-3 godziny i po tym czasie komunikat powinien zniknąć.

 
Jeśli nieprawidłowości z łącznością internetową występowały po naszej stronie, powyższe czynności powinny naprawić problem i wznowić komunikację z CRK w najbliższym terminie przesyłu danych. Istotnym jest, aby po wyeliminowaniu problemów z łącznością, nie wyłączać urządzenia fiskalnego przez co najmniej 2 godziny - CRK pobiera je co około 2 godziny, więc jeśli naprawiliśmy łączność internetową i dane fiskalne zostaną wysłane, komunikat „brak komunikacji z repozytorium” powinien zniknąć. Jeśli jednak komunikat o braku komunikacji z CRK nadal się pojawia, skontaktuj się z nami - na pewno znajdziemy rozwiązanie problemu. 
Wyświetlono - of pozycji
@fiskalopoznan

@fiskalopoznan