Uspokajamy - nie ma potrzeby wymiany kas rejestrujących online. Wymiany mogą potrzebować natomiast terminale płatnicze. Jak to możliwe?

Zacznijmy od urządzeń fiskalnych. Praktycznie rzecz ujmując kasy rejestrujące online dzielimy na 3 typy - kasy fiskalne online , drukarki fiskalne online i kasy w formie oprogramowania (wirtualne).

Kasy fiskalne online - raczej nie będzie potrzebna ich wymiana, ponieważ wszystkie tego typu urządzenia dopuszczone do obrotu mają ujednolicony protokół komunikacji. Taka integracja była jednym z wymogów homologacyjnych. Nie trzeba zatem kupować nowego urządzenia,  ponieważ działa ono zgodnie z życzeniem ustawodawcy. Gdzie zatem tkwi problem? Pierwszy z nich w terminalach płatniczych - otóż nie wszystkie urządzenia do przyjmowania płatności są przystosowane do tego, aby współpracować z kasami fiskalnymi online w taki sposób, jak zostało to ujęte w przepisach. Może się zatem okazać, że to nie kasa, a terminal płatniczy będzie wymagał wymiany. Druga kwestia dotyczy współpracy sprzętów - może się bowiem zdarzyć, że zarówno kasa online, jak i terminal są wyposażone w odpowiedni protokół komunikacji, ale dane modele nie będą ze sobą współpracować, tak jak życzy sobie ustawodawca. W takiej sytuacji tańszą opcją będzie wymiana terminala płatniczego. 

TIPJeśli posiadasz zwykłą kasę fiskalną online, tutaj sprawdzisz czy model Twojego urządzenia jest odpowiednio zintegrowany z terminalem płatniczym, którym się posługujesz.

Drukarki fiskalne online - nie będą podlegać wymianie ani konieczności specyficznego połączenia z sprzętem do przyjmowania płatności. Systemy oparte o drukarki fiskalne są dużo bardziej zaawansowane od kas fiskalnych, a integracja terminala w tego typu rozwiązaniach przebiega w inny sposób, niż w przypadku prostej kasy. W obecnym kształcie przepisów Polskiego Ładu nie ma zatem obowiązku integracji terminali z drukarkami fiskalnymi online w określony sposób.

Kasy w formie oprogramowania - w tych rozwiązaniach kasa fiskalna to po prostu aplikacja, która może być zainstalowana w teorii na dowolnym urządzeniu, np. na smartfonie czy terminalu płatniczym. No właśnie, w teorii, bo.. Jak zintegrować smartfona z terminalem płatniczym? Na szczęście użytkownicy kas wirtualnych nie mają tego problemu, ponieważ jak dotąd jedyną kasą wirtualną do zastosowania ogólnego jest iPOS pocket - aplikacja fiskalna stworzona na terminal płatniczy. Bazą dla oprogramowania jest urządzenie do przyjmowania płatności, zatem w tym konkretnym rozwiązaniu z definicji część fiskalna jest zintegrowana z terminalem.

Podsumowując:

użytkowników drukarek fiskalnych online i kas wirtualnych na terminalu płatniczym integracja nie dotyczy, więc nie muszą się oni martwić ewentualną wymianą terminala

przedsiębiorcy, którzy korzystają z kas fiskalnych online i terminali płatniczych powinni przed 1.07.2022 skontaktować się z operatorem płatności, aby upewnić się, że terminal jest zintegrowany z urządzeniem fiskalnym w stosowny sposób. Jeśli terminal nie jest przygotowany na taką integrację niezbędna będzie jego wymiana. 

Wyświetlono - of pozycji
@fiskalopoznan

@fiskalopoznan