„Polski Ład”, przedsiębiorcy i kasy fiskalne - co się zmieni od 1 stycznia 2022 ?
Co się zmieni z nadejściem Nowego Roku 2022?
W przypadku użytkowników urządzeń fiskalnych to przede wszystkim dwa nowe przepisy:
Od 1.01.2022 każdy przedsiębiorca korzystający z urządzeń fiskalnych online oraz z elektroniczną kopią danych (czyli bez funkcji online), ma obowiązek zapewnienia klientowi możliwości zapłaty za pomocą instrumentu płatniczego - czyli płatności bezgotówkowej. Według oficjalnej definicji Ministerstwa Finansów “instrument płatniczy to zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywany przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego” - co oznacza, że przedsiębiorca oprócz możliwości płatności gotówką, ma obowiązek udostępnić klientom przynajmniej jedną z form płatności bezgotówkowej np.:
terminal płatniczy,
przelew bankowy,
płatność BLIK
(każda z powyższych form zapłaty bezgotówkowej będzie musiała być zarejestrowana na urządzeniu fiskalnym).
Od 1.07.2022 przedsiębiorcy pracujący na kasach online i terminalach płatniczych będą mieli obowiązek zintegrowania ze sobą tych dwóch urządzeń w określony przepisami sposób.
Czy w związku z nowymi przepisami będzie konieczna wymiana urządzenia fiskalnego lub terminala na nowy?
Posiadacze kasoterminali iPOS lub kas wirtualnych (w formie oprogramowania) - czyli iPOS pocket - jedynego jak do tej pory tego typu urządzenia na rynku, nie muszą się martwić, ponieważ ich urządzenie już spełnia wymogi nowych przepisów.
Jeśli korzystamy z urządzeń online - zarówno kas jak i drukarek fiskalnych - nie będzie takiej potrzeby. Wszystkie urządzenia Novitus typu online mają homologowany ujednolicony protokół komunikacji, który będzie kompatybilny z funkcjami narzuconymi przez przepisy „Polskiego Ładu”.
Terminal płatniczy - nie wszystkie terminale zostały przystosowane do współpracy z kasami fiskalnymi online w taki sposób, w jaki przewidują to nowe przepisy, lub w ogóle nie zostały do tego przystosowane - wtedy konieczna będzie wymiana terminala płatniczego. Chcesz sprawdzić czy posiadana przez Ciebie kasa fiskalna jest odpowiednio zintegrowana z Twoim terminalem płatniczym? Sprawdź tutaj .
Zastosowanie przepisów „Polskiego Ładu” w gastronomii:
Restauracje pracujące na drukarkach fiskalnych lub kasach fiskalnych online - w przypadku kas online konieczne będzie sprawdzenie, czy terminal płatniczy będzie współpracował z kasą fiskalną w oparciu o nowe przepisy. Jeśli nie - konieczna będzie wymiana terminala.
Świadczenie usług „na dowóz” - w związku z tym, że według przepisów paragon powinien zostać wydany w momencie przyjęcia zapłaty, najprostszym rozwiązaniem, które spełni przepisy dotyczące paragonów oraz wymogi udostępniania płatności bezgotówkowych, będzie korzystanie z kasoterminala stacjonarnego w lokalu oraz kasoterminala mobilnego (kasy wirtualnej na terminalu płatniczym) przez dostawców - mobilny kasoterminal posiada możliwość przyjęcia płatności kartą lub gotówką i na miejscu wystawia paragon lub fakturę VAT, a szczegółowe informacje o transakcji są wysyłane przez mobilny kasoterminal bezpośrednio do właściciela restauracji.
Drukarki fiskalne nie muszą być zintegrowane z terminalem płatniczym!
Z tego obowiązku wyłączeni są przedsiębiorcy korzystający z drukarek fiskalnych online. Na mocy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące drukarki fiskalne nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.